BOHOVIA

ZEUS
PodÄŸa grĂ©ckej mytolĂłgie bol krĂĄÄŸom bohov, vlĂĄdcom Olympu, bohom hromu, blesku a nebies, ochrancom pohostinstva, uteÄencov, ĆĄtĂĄtu a rodiny. Bol vlĂĄdca bohov a ÄŸudĂ, darca ĆŸivota a ÄŸudskĂœch osudov, ochranca zĂĄkonov a poriadku.

PoseIDĂN
Jedno z najstarĆĄĂch boĆŸstiev GrĂ©cka, ktorĂ©ho meno sa objavuje uĆŸ na tabuÄŸkĂĄch z minojskĂ©ho palĂĄca v Knosse. PĂŽvodne bol jednĂœm z najvyĆĄĆĄĂch muĆŸskĂœch boĆŸstiev, uctievanĂœm v juĆŸnĂœch ostrovnĂœch oblastiach, predovĆĄetkĂœm medzi IĂłnmi. Jeho meno znaÄĂ manĆŸel Zeme, alebo PĂĄn. NeskĂŽr boli jeho prĂĄvomoci obmedzenĂ© na vlĂĄdu nad morami a vodnĂœm ĆŸivlom, ale tieĆŸ naprĂklad nad zemetrasenĂm a koĆmi.

HĂDES
Je v grĂ©ckej mytolĂłgii boh podsvetia. Je najstarĆĄĂm synom Titana Krona a jeho manĆŸelky Rhey.HĂĄdes uniesol do podsvetia Persefonu, vzal si ju za manĆŸelku, urobil z nej spoluvlĂĄdkyĆu v rĂĆĄi mĆtvych a mal sĆou dcĂ©ru Erinyu

HĂRA
Je to bohyĆa, ktorĂĄ ochraĆuje rodinu, rodiace ĆŸeny a deti. Je manĆŸelkou a sestrou boha Dia a dcĂ©rou Titana Krona. Je totoĆŸnĂĄ s rĂmskou bohyĆou Juno. Je to patrĂłnka manĆŸelstva a pĂŽrodu .

ATĂNA
Bola starogrĂ©cka bohyĆa mĂșdrosti, odvahy, inĆĄpirĂĄcie, prĂĄva a spravodlivosti, stratĂ©gie, spravodlivej vojny, umenia, remesiel a zruÄnosti. Etruskovia si ju spĂĄjali s ich bohyĆou Menrvou a neskĂŽr Rimania s Minervou.

ARTEMIDA (ARTEMIS)
Je starogrĂ©cka dcĂ©ra bohyne LĂ©to (LatĂłny) a boha Dia a sestra (dvojiÄka) boha ApolĂłna (Foiba).
PodÄŸa povesti ju matka porodila na ostrove Ortygia deĆ pred ApolĂłnovĂœm narodenĂm. Artemis je bohyĆa lovu. Preto je Äasto zobrazovanĂĄ s lukom. Äalej je ochrankyĆou lesov a divej zveri a bohyĆa mesiaca.Jej symbolmi sĂș cĂ©der a laĆ.

HERM (HERMĂS)
Syn Dia a plejĂĄdy Maie, je v starogrĂ©ckej mytolĂłgii okrĂdlenĂœ posol bohov.
V starorĂmskej mytolĂłgii bol stotoĆŸĆovanĂœ s bohom MerkĂșrom.

AFRODITA
doslova âtĂĄ, ktorĂĄ povstala z morskej peny (áŒÏÏÏÏ)") je grĂ©cka bohyĆa lĂĄsky a krĂĄsy. Jej latinskĂ© meno je VenuĆĄa.

ĂRES
u Rimanov mu zodpovedĂĄ Mars, je starogrĂ©cky boh vojny a vojnovĂ©ho vraĆŸdenia. Syn Dia a HĂ©ry. Podporoval TrĂłju a bojoval s Heraklom. Bol vĆĄeobecne nenĂĄvidenĂœ, haĆĄterivĂœ, krutĂœ a bol ruĆĄiteÄŸom zĂĄkona a poriadku. Zeus ho neznĂĄĆĄal pre jeho krvilaÄnosĆ„. ObÄŸuboval bitky a zabĂjanie. VznĂĄĆĄal sa medzi bojovnĂkmi v ĆŸiaracej zbroji s prilbicou a veÄŸkĂœm ĆĄtĂtom a rozsieval skazu.

APOLĂN
je boh starogrĂ©ckej aj starorĂmskej mytolĂłgie, syn Dia a LĂ©to a dvojÄa bohyne Artemis, otec AsklĂ©pia a Orfea. V neskorĆĄom obdobĂ bol stotoĆŸnenĂœ aj s HĂ©liom, bohom Slnka; jeho sestra Artemis bola stotoĆŸnenĂĄ s bohyĆou Mesiaca SelĂ©nou. Meno tohto boha v etruskej mytolĂłgii znie Aplu.

DIONĂZOS
po grĂ©cky Dionysos/inĂœ prepis DionĂœsos alebo Bakchos, po lat. Dionysus alebo Bacchus) bol starogrĂ©cky a starorĂmsky boh vĂna, vinohradnĂctva, Ășrody, plodnosti a zĂĄbavy. Syn Dia a dcĂ©ry krĂĄÄŸa Kadma Semely (vnuÄka Area a Afrodity). KaĆŸdĂœ rok sa na jeho poÄesĆ„ konali v AtĂ©nach slĂĄvnosti DionĂœzie.

HEFAISTOS
je starogrĂ©cky boh kovĂĄÄskeho remesla, ohĆa a zbrojĂĄr bohov. V starorĂmskej mytolĂłgii mu pribliĆŸne zodpovedĂĄ VulkĂĄn (lat. Vulcanus).
Bol synom Dia a HĂ©ry. KrĂval. Na jeho poÄesĆ„ sa v GrĂ©cku pravidelne usporadĂșvali okĂĄzalĂ© slĂĄvnosti.

ĂRIS
je v grĂ©ckej mytolĂłgii bohyĆa dĂșhy. Bola to dcĂ©ra boha menom Thaumas a Ăkeanidy Elektry, sestra HarpyĂ a posolkyĆa (najmĂ€) Dia a HĂ©ry. ZobrazovanĂĄ bola s krĂdlami, s hlĂĄsateÄŸskou berlou a s dĆŸbĂĄnom, obleÄenĂœ mala trblietavĂœ zĂĄvoj.

GAIA
je v grĂ©ckej mytolĂłgii personifikĂĄcia Matky Zeme, je to bohyĆa Matka, ktorĂĄ vstala z Chaosu a porodila najskĂŽr Ourana a v spojenĂ s nĂm sa potom stala matkou Titanov.
ModernĂĄ mytolĂłgia aj niektorĂ vedci operujĂș s tzv. teĂłriou Gaii, ktorĂĄ chĂĄpe planĂ©tu Zem a jej biosfĂ©ru ako Gaiu, jedinĂœ ucelenĂœ superorganizmus regulujĂșci podmienky svojej vlastnej existencie.

HYPNOS
bol starogrécky boh spånku a såm spånok, syn bohyne noci Nykty a boha podsvetia Tartara. Bol bratom boha smrti Thanata a bohyne podsvetnej rieky Léty. Mal troch synov:
-
Morfea, ktorĂœ vedel na seba vziaĆ„ podobu a hlas hociktorĂ©ho Äloveka
-
Fobetora, ÄiĆŸe Ikela, ktorĂœ sa zjavoval vo zvieracej podobe,
-
Fantasa, ktorĂœ sa premieĆal na najrozliÄnejĆĄie fantastickĂ© veci.
So svojou matkou prichĂĄdzal kaĆŸdĂș noc na svet, putoval potichu po zemi aj po mori a zosielal na vĆĄetko ĆŸivĂ© spĂĄnok, ktorĂœ zbavoval Ăștrap a starostĂ, ÄŸuÄom navyĆĄe zosielal sny. Hypnos ĆŸil pri Äalekom Okeane alebo v podsvetĂ a slĂșĆŸil bohu HĂĄdovi; podÄŸa inĂœch predstĂĄv bĂœval na Äalekom severe v krajine Kimmeriov v tmavej jaskyni obklopenĂœ snami.